Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gmina Wejherowo

Pomóż sobie i innym - oznacz swój dom numerem!

 

 

Pomóż innym - oznacz swój dom!

Urząd Gminy Wejherowo, otrzymuje sygnały od przedstawicieli Pogotowia Ratunkowego, Policji i Straży Pożarnej o problemach w czasie akcji ratowniczych oraz wykonywania innych działań, spowodowanych brakiem numeru na budynku.

Obowiązek ten wydaje się nieistotny i mało ważny, ale są jednakże sytuacje, że czytelne oznaczenie budynku może decydować o czyimś zdrowiu i życiu, gdy wzywana jest na pomoc Straż Pożarna czy Pogotowie Ratunkowe. Przez brak numeracji, okazuje się, że cenne sekundy tracone są na poszukiwanie właściwego adresu.

Oznaczenie budynku ma też wymiar praktyczny. Często kupujemy towary w sieci internetowej i korzystamy z usług firm kurierskich. Kurierzy nie mogą znaleźć adresów, błądzą, pytają i dzwonią. Gmina Wejherowo rozwija się, powstają nowe budynki i osiedla. Niestety, niektórzy właściciele posesji z niezrozumiałych powodów nie oznaczają swoich budynków.

Pomóżmy innym i sobie - oznaczmy swój budynek numerem. Może uratujemy komuś życie lub prezenty dojadą na czas.

Podstawa prawna obowiązku oznaczania numerem nieruchomości: art. 47b Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 193 poz.1287 ze zm.), cyt.: ”Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym(…) Na tabliczce, (…) oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw - nazwę miejscowości.(…) W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu”.

Piotr Czerwiński UG Wejherowo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Piotr Czerwiński 04-12-2017 07:27:29
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Piotr Czerwiński 04-12-2017
Ostatnia aktualizacja: Piotr Czerwiński 04-12-2017 07:32:09